دوشنبه , فروردین ۵ ۱۳۹۸
خانه » کامپیوتر و اینترنت » آموزش » اموزش میله ای چندگانه در اکسل

اموزش میله ای چندگانه در اکسل

در اکسل ۲۰۱۳ به بعد به کاربران این امکان داده شده که بتوانند نمودار های ترکیبی (Combo Chart) در اکسل رسم کنند. پیش از این، در یک نمودار در اکسل (Plot Area) میتوانستیم تنها از یک نوع نمودار استفاده کنیم مثلاً اگر نمودار ستونی (Column) را برای سه سری از داده ها رسم میکردیم حتماً باید هر سه سری داده به صورت نمودار ستونی ترسیم میشد، اما از نسخه اکسل ۲۰۱۳ به بعد و با معرفی نمودار کمبو (Combo Charts) یا نمودار ترکیبی، به کاربران این امکان داده شده که در یک نمودار بتوانند هریک از سه نوع نمودار ستونی، خطی و یا سطح را رسم نمایند با فورویکی همراه باشید.

اموزش میله ای چندگانه در اکسل

کاربرد نمودارهای ترکیبی در اکسل

همانطور که از مقالات آموزشی روش رسم نمودارها در اکسل آموخته ایم، نمودارهای نوع ستونی، میله ای، خطی و سطح همگی یک روش ترسیم دارند و تفاوت آنها فقط و فقط در نحوه نشان دادن (شکل) نمودار است، اگر در نمودار ستونی رسم شده، سر ستون ها را به یکدیگر وصل کنیم نمودار خطی بدست می آید و اگر سطح زیر نمودار خطی را رنگی نماییم نمودار سطح تشکیل میشود نمودار میله ای نیز با چرخش نود درجه نمودار ستونی رسم شده بدست میاید، در شکل زیر هر سه نوع نمودار ستونی (Column)، سطح (Area) و خطی (Line) برای یک سری داده در یک نمودار نشان داده شده است:

نمودار بالا تغییرات سفارشات دریافت شده از ایستگاه یک (Station NO.1) در جدول زیر را در ماه های مختلف با استفاده از سه نوع نمودار ستونی، خطی و سطح نشان میدهد، جدول زیر در مقاله “رسم نمودار ستونی و میله ای در اکسل” مورد بررسی قرار گرفته است و فایل اکسل مربوط به آن در همان مقاله قابل دانلود میباشد.

 

کاربرد نمودارهای ترکیبی در اکسل

=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-

همچنین بخوانید :

آموزش رسم نمودار هیستوگرام مستطیلی و فراوانی های تجمعی در اکسل

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

بر اساس داده های جدول بالا و طبق روشی که در مقاله “رسم نمودار ستونی و میله ای در اکسل” توضیح داده شده است، با استفاده از نمودار ستونی تغییرات سفارشات دریافت شده در ایستگاه های یک (Station NO.1)، دو (Station NO.2) و سه (Station NO.3) را در یک نمودار رسم میکنیم، شکل زیر بدست می آید.

در شکل بالا هر سه سری داده های ایستگاه های یک، دو و سه با استفاده از نمودار ستونی ترسیم شده اند، حال با استفاده از نمودار کمبو (Combo Chart) یا نمودار ترکیبی در اکسل میخواهیم داده های مربوط به ایستگاه یک به صورت ستونی (Column)، ایستگاه دو به صورت خطی (Line) و ایستگاه سه را به صورت سطح (Area) ترسیم کنیم.

روش رسم نمودار ترکیبی در اکسل

برای رسم نمودار ترکیبی داده های فوق به ترتیبی که توضیح داده شد، از تب Insert و در گروه Charts گزینه ی Insert Combo Chart را انتخاب میکنیم. مراحل رسم نمودار ترکیبی دقیقاً مانند نمودار ستونی (Column)، میله ای (Bar)، خطی (Line) و سطح (Area) میباشد. میتوانید مقاله ی رسم نمودار ستونی و میله ای را مطالعه نمایید. نمودار را برای سه سری داده ی ایستگاه های یک تا سه رسم میکنیم، به صورت پیشفرض همه ی نمودارها به صورت نمودار خطی نشان داده میشوند و پس از رسم نمودار کاربر باید نوع آنها را تغییر دهد.

حال بر روی نمودار رسم شده کلیک نمایید و از تب Design و در گروه Type گزینه ی Change Chart Type را انتخاب کنید.

پنجره Change Chart Type، که در شکل بالا نشان داده شده است، میتوانید نوع هر سری از داده های را مستقلاً تعیین نمایید، برای اینکار کافیست از فهرست نوشته شده روبروی نام هر سری نوع نمودار مورد نظر برای آن سری را انتخاب کنید.

با تیک زدن گزینه Secondary Axis در سمت راست نام هر سری، میتوانید در صورت نیاز محور عمودی دوم را در سمت راست نمودار رسم شده برای سری دلخواه ترسیم نمایید، ولی انجام این کار توصیه نمیشود و بهتر است داده هایی در یک نمودار کمبو (Combo) ترسیم شوند که در محدوده ی عددی تقریباً یکسانی تعریف شده باشند.

تهیه کننده و نویسنده : هادی عباسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *