شنبه , بهمن ۵ ۱۳۹۸
خانه » آخرین اخبار » بیش از ۴۹ هزار نفر در استان کرمانشاه عضو کتابخانه هستند

بیش از ۴۹ هزار نفر در استان کرمانشاه عضو کتابخانه هستند

بیش از ۴۹ هزار نفر در استان کرمانشاه عضو کتابخانه هستند

 به گزارش   فورویکی  ؛معصومه حسنی خونسار در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان که در استانداری کرمانشاه برگزار شد،تعداد کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه را ۹۸ باب اعلام کرد و افزود: در استان ۷۹ باب کتابخانه نهادی و ۱۹ باب کتابخانه مشارکتی داریم.

 حسنی خونسار زیربنای کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه را ۳۷ هزار و ۶۴۸ متر مربع عنوان کرد و گفت:  براساس استاندارد ها باید به ازای هر ۱۰۰ نفر چهار متر مربع فضای کتابخانه ای داشته باشیم که این میزان در حال حاضر دو متر مربع است.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه افزود: بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ باید به ازای هر ۱۰۰ نفر هشت متر مربع فضای کتابخانه ای داشته باشیم.
وی در ادامه تعداد منابع کتابخانه‌ای استان کرمانشاه را یک میلیون و ۲۳۹ هزار نسخه دانست و افزود: سال گذشته ۹۳۰ هزار نسخه کتاب از کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه به امانت رفته است.
حسنی خونسار با اشاره به اینکه بیش از ۴۹ هزار نفر در استان کرمانشاه در عضویت کتابخانه های عمومی هستند، گفت: ۲٫۵ درصد جمعیت استان کرمانشاه عضو کتابخانه های عمومی هستند.
حسنی خونسار در ادامه اشاره ای هم به رتبه استان کرمانشاه از حیث شاخص های مختلف کتابخانه ای داشت و افزود: استان کرمانشاه از نظر تعداد کتابخانه های عمومی رتبه ۱۲، از نظر زیربنای کتابخانه ای رتبه ۱۲ و از نظر تعداد اعضا رتبه ۱۵ کشور را دارد.
 مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه ادامه داد: استان کرمانشاه از نظر تعداد کتاب موجود در کتابخانه های استان رتبه یازدهم کشور را دارد.
 وی در ادامه با اشاره به پرداخت یک میلیارد و ۵۳۶ میلیون ریالی از سوی شهرداران مناطق مختلف در سال گذشته، افزود: شهرستان اسلام آباد غرب با پرداخت ۳۰ میلیون تومان بیشترین پرداختی را در بین شهرداران استان داشته است.
 حسنی خونسار در ادامه اشاره ای هم به آخرین روند ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه داشت و افزود: ادامه روند ساخت این کتابخانه ار دغدغه های مدیریت ارشد استان بوده و در بازدید اخیر استاندار کرمانشاه قرار شده پیگیر دریافت اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی برای ادامه ساخت این کتابخانه باشد.
حسنی خونسار اشاره ای هم به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی داشت و افزود: این مسابقه به طور همزمان در کشور  در حال برگزاری است.
 حسنی خونسار افزود: جشنواره کتابخوانی رضوی از اول اردیبهشت ماه آغاز شده و تا پایان خرداد ماه ادامه خواهد داشت.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه ادامه داد: این مسابقه به دو صورت مکتوب و آنلاین در حال برگزاری است و در سه سطح کودکان، نوجوانان و بزرگسالان برگزار می‌شود.

بیش از ۴۹ هزار نفر در استان کرمانشاه عضو کتابخانه هستند