خانه » آخرین اخبار » جریان حمله موش ها به پایتخت چیست؟

جریان حمله موش ها به پایتخت چیست؟

جریان حمله موش ها به پایتخت چیست؟

 

بهرام عکاشه می گوید به جای اینکه درباره موضوعات ذهنی و فانتزی مثل حمله موش ها به زلزله زده ها حرف بزنیم باید به موضوعات جدی و اساسی مانند افزایش ایمنی در ساخت وساز و افزایش توان مدیریت بحران پرداخت.روز از وقوع زلزله در اطراف تهران و احساس لرزش در این شهر گذشت و در تمام این روزها بازار پیش بینی وقوع زلزله ای ویرانگر در تهران و عواقب آن داغ بود تا سرانجام شب گذشته دوباره تهران و استان البرز لرزید.

لرزشی که اضطراب و هراس از آن، مردم را به خیابان ها و پارک ها کشاند. حالا تمام بحث ها و خبرهای غیررسمی بازارشان گرم تر می شود.روز گذشته پیش از اینکه زلزله دیشب همه چیز را تکان دهد، خبری در رسانه ها منتشر شد که از حمله موش های «زنده خوار» و «آدم خوار» به مردم در صورت وقوع زلزله حکایت می کرد. بهرام عکاشه پدر زلزله شناسی ایران در گفت وگو با اعتمادآنلاین این اخبار را بیشتر از این که یک پیش بینی علمی بداند، فانتزی و تخیلی می داند و می گوید:

 

به گزارش ایران ناز «برخی دوست دارند که با استفاده از این حرف ها خبرهایشان را داغ کنند و برای مردم حرف های جالب و جذاب بزنند. آنها نمی خواهند حرف های تکراری بزنند در حالی که باید در این زمینه حرف های تکراری زد. من سال ها پیش اعلام کردم که باید سازمان مدیریت بحران داشته باشیم، باید نظارت بیشتری روی بحث ساخت وساز بکنیم، باید آگاهی و آمادگی مردم را بالا ببریم. این ها بحث هایی است که باید به جای پرداختن به فانتزی ها، رویشان تمرکز کرد.»

 

او ادامه می دهد:«وقتی جسدی زیر یا روی خاک رها باشد نه فقط موش ها بلکه جانوران دیگر هم سراغ آن می روند اما تجربه وقوع زلزله در کشورهای دیگر نشان نمی دهد که بحرانی در این خصوص وجود داشته باشد و اساساً این موضوع مسئله اصلی نیست که باید به آن فکر کرد و پرداخت.»

 

عکاشه در جواب اینکه آیا زمان و شدت زلزله تهران قابل پیش بینی است می گوید:«با توجه به روند پیشرفت علم زلزله شناسی می توان گفت کشورهایی مانند آمریکا و ژاپن که در این زمینه پیشرو هستند احتمالاً ۵۰ سال دیگر بتوانند وقوع زلزله را پیش بینی کنند. بنابراین در حال حاضر نمی توان به هیچ کدام از پیش بینی ها اعتماد کرد.»

 

او باوجود تأکید بر غیرقابل پیش بینی بودن زلزله، بر روی لزوم افزایش آمادگی ها در برابر این اتفاق اصرار می کند و می گوید:«درست است که زلزله غیرقابل پیش بینی است اما باید توجه داشت که شهری مانند تهران که گسل های زیادی آن را احاطه کرده اند هر لحظه در معرض خطر است و باید آمادگی ها را در این مورد بالا برد.»

خرید vpn