خانه » آخرین اخبار » «دموکراسی و صحرا»؛ روابط عراق و عربستان در آغاز هزاره سوم

«دموکراسی و صحرا»؛ روابط عراق و عربستان در آغاز هزاره سوم

«دموکراسی و صحرا»؛ روابط عراق و عربستان در آغاز هزاره سوم

کتاب «دموکراسی و صحرا» نوشته دکتر محمد صادق کوشکی و جواد محمدی از سوی موسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور منتشر شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فورویکی ، کتاب «دموکراسی و صحرا» نوشته «دکتر محمد صادق کوشکی» عضو هیات علمی دانشگاه تهران و «جواد محمدی»  از سوی موسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور به چاپ رسید.

عربستان و عراق از دیرباز دارای روابطی پرفراز و نشیب بوده‌اند. عربستان در قبال عراق از راهبرد ترکیبی مهار و دفع استفاده می‌کند. ضمن اینکه به طور غیر مستقیم از اقدامات تروریستی حمایت کرده و به تنش‌های شیعه و سنی جهت تضعیف دولت مرکزی و مهار آن دامن می‌زند.

کتاب حاضر به روابط دو کشور در دو مقطع زمانی پیش و پس از سقوط صدام می‌‌پردازد. همچنین روش‌های تأثیرگذاری عربستان در عراق نیز مورد بررسی قرار گرفته است و به بحث اهداف سیاست خارجی عربستان در عراق پس از صدام نیز پرداخته شده است که بخش مهمی از آن به مقابله با ایران و تفکر انقلاب اسلامی مرتبط می‌شود.

 مطلب زیر گزیده‌ای از محتوای این کتاب است:

هر چند یکی از برنامه‌های حکومت عربستان در عراق برای جلوگیری از تقویت حکومت مرکزی دامن زدن به تنش‌‌ها و اختلافات مذهبی است، اما همواره به موازات ایجاد بی‌ثباتی، سعی در مدیریت این موضوع داشته تا این تنش‌‌ها به سمت جنگ داخلی سوق پیدا نکند. چرا که تسری جنگ داخلی به درون مرزهای عربستان می‌تواند امنیت و موجودیت نظام این کشور را با خطر مواجه کند. به عبارتی، عربستان سعی در حفظ تنش‌‌ها در عراق در یک سطح کنترل شده دارد.

خرید vpn