خانه » آخرین اخبار » رویشگاه طبیعی کلوس ثبت ملی شد
اموزش رایگان فارکس

رویشگاه طبیعی کلوس ثبت ملی شد

رویشگاه طبیعی کلوس ثبت ملی شد

رویشگاه طبیعی کلوس (کرفس کوهی) در روستای سرآقاسید شهرستان کوهرنگ ثبت ملی شد.

به گزارش فورویکی ؛ بهمن عسگری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: رویشگاه طبیعی کلوس (کرفس کوهی) در روستای سرآقاسید دهستان موگویی در شهرستان کوهرنگ به عنوان میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

عسگری با بیان اینکه گیاه بومی و خودرو کرفس از گونه‌های معطر دارویی، تغذیه‌ای و علوفه‌ای منطقه زاگرس مرکزی است افزود: بهره برداری بی رویه و نامناسب و ریشه کنی این گیاه در دهه‌های اخیر، آن را در معرض خطر انقراض قرار داد.

وی اضافه کرد: این اداره کل جهت کمک به حفظ این گونه ارزشمند، در سال ۱۳۹۴ اقدام به تهیه پرونده برای ثبت آن در فهرست آثار ملی کرد که پس از طرح و بررسی در کمیته ملی ثبت و حریم میراث طبیعی کشور، در تاریخ ۶ شهریور ۱۳۹۵ و به شماره ۳۳۸ به ثبت رسید.

«کرفس کوهی» گیاهی خودرو و معطر با نام علمی Kelussia odoratissima Mozaff و نام محلی «کلوس» از تیره چتریان (Apiaceae) است که در صورت آسیب نرسیدن به ریشه آن سالیان سال رویش دارد.

دوره رویش این گیاه از هفته آخر اسفند همزمان با آب شدن برف‌ها در دامنه کوهستان‌ها و ارتفاعات آغاز می‌شود و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد و ارتفاع آن به ۱۲۰ و گاهی تا ۲۰۰ سانتیمتر هم می‌رسد.

تا کنون بیش از ۷۰۰ اثر تاریخی ملموس و ۴۷ اثر معنوی استان چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

خرید vpn