سه شنبه , مهر ۲۹ ۱۳۹۹
خانه » آخرین اخبار » سهامداران فیسبوک خواستار استعفای مارک زاکربرگ هستند
اموزش رایگان فارکس

سهامداران فیسبوک خواستار استعفای مارک زاکربرگ هستند

سهامداران فیسبوک خواستار استعفای مارک زاکربرگ هستند

سخنگوی یکی از سهامداران عمده‌ی فیسبوک اعلام کرده که مارک زاکربرگ، به دلیل رسوایی‌های اخیر کمبریج آنالیتیکا باید از سمت مدیریت‌اش استعفا دهد.

 

رسوایی‌ کمبریج آنالیتیکا را می‌توان بزرگترین ضربه‌ در طول تاریخ فیسبوک دانست که هنوز خسارات و پیامدهای آن ادامه دارند. آن طور که مشخص است تلا‌ش‌های مارک زاکربرگ به عنوان موسس و مدیر بزرگترین شبکه‌ی اجتماعی نیز تاثیری در کاهش نظرات منفی نسبت به این شرکت نداشته و حالا نوبت به سهامداران رسیده است.

یکی از مقامات رسمی ناظر بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازنشستگی در نیویورک به تازگی در اظهار نظری عنوان کرده که مارک زاکربرگ باید از سمت مدیریت فیسبوک استعفا دهد. اسکات استرینگر، پس از رسوایی کمبریج آنالیتیکا، درخواست تجدید نظر و تغییر در ساختار مدیریتی فیسبوک را اعلام کرده است. او در مصاحبه‌ای با CNBC این اظهار نظر را اعلام کرده است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازنشستگی شهر نیویورک سهامی با ارزش حدودی یک میلیارد دلار در فیسبوک دارند. استرینگر به عنوان یکی از ناظران و کنترل‌کنندگان این سهام، اعلام کرده که مدیری مستقل باید جایگزین زاکربرگ شود. علاوه بر آن او لزوم جایگزینی سه مدیر جدید با دانش در زمینه‌ی علوم داده و اصول اخلاقی را حیاتی دانسته است. به بیان استرینگر، این افراد کمک می‌کنند تا سیاست‌های فیسبوک در مورد حریم خصوصی بازنگری شود.

این مقام رسمی در صحبت‌هایش اعلام کرده که بحران اخیر، نگرانی‌های زیادی را در مورد دموکراسی در این سازمان به‌وجود آورده است. البته او گفته که صندوق‌های سرمایه‌گذاری، پول خود را از فیسبوک خارج نخواهند کرد اما این حق را نیز برای خود محفوظ می‌دانند که درخواست‌هایی این‌چنینی داشته باشند.

به هر حال مارک زاکربرگ مالک تعداد زیادی سهام در فیسبوک است. علاوه بر آن، تعداد سهم تاثیرگذار او در این شرکت، عملا هر سهامدار دیگری را از دخالت در امور تصمیم‌گیری منع می‌کند. قطعا زاکربرگ به این زودی پست‌های خود را در فیسبوک رها نخواهد کرد و از سهام تاثیرگذار خود برای ماندن در شرکتی که خودش تاسیس کرده، حداکثر استفاده را خواهد کرد. نکته‌ی مهم این که سهامداران فعال می‌توانند از بحران ایجاد شده استفاده کرده و درخواست‌هایی مشابه استرینگر را اعلام کنند.

از طرفی زاکربرگ هنوز تلاش می‌کند تا پاسخ‌هایی روشن و قانع‌کننده در مورد بحران ایجاد شده داشته باشد. او در آخرین مصاحبه‌اش که با وبسایت Vox انجام شده، از تاثیر فیسبوک بر جامعه گفته و اعلام کرده که مدیریت او در طولانی‌مدت به سود کاربران بوده است. در بخش‌هایی از این مصاحبه آمده است:

ما پیوسته در حال تفکر و تصمیم‌گیری در مورد این بحران هستیم. به خاطر گسترش سریع اینترنت و ظهور و گسترش پدیده‌های کاملا جدید، چالش‌های جدید نیز برای تمامی شرکت‌ها ایجاد می‌شود. از نظر من موفقیت این نیست که هیچ‌گاه مشکلی نداشته باشیم. موفقیت یعنی پس از بروز مشکل به‌گونه‌ای برای آن راه‌حل پیدا کنیم که دیگر هیچ‌گاه تکرار نشود.

در مورد مدیریت فیسبوک، خوشبختانه ما ساختاری محکم و پایدار داریم. در نهایت می‌دانیم که شرکت ما تحت کنترل است و تحت تاثیر هوس‌ها و تمایلات سهامداران کوتاه‌مدت نخواهد بود. ما محصولات و خدمات را به‌گونه‌ای طراحی و تولید می‌کنیم که در طولانی‌مدت برای همه‌ی کاربران مفید باشند.

بحران اخیر داد‌ه‌های حریم خصوصی کاربران که در آن شرکت مشاوره‌ای کمبریج آنالیتیکا به ۵۰ میلیون حساب کاربری فیسبوک دسترسی داشته، تاکنون ۸۶ میلیارد دلار خسارت به ارزش بازار فیسبوک وارد کرده است.

 

خرید vpn