خانه » پزشکی و سلامت » علت احساس سردی در بدنمان چیست؟/ چه کار کنیم سردمان نشود؟

علت احساس سردی در بدنمان چیست؟/ چه کار کنیم سردمان نشود؟

علت احساس سردی در بدنمان چیست؟/ چه کار کنیم سردمان نشود؟

در این مطلب با فورویکی همراه باشیدبپردازیم به  علت احساس سردی بدن  و چه کار های باید انجام دهیم که احساس سردی نکنیم و سردمان نشود.

دلایل احساس سردی در بدن/ چه کنیم سردمان نشود؟

متخصص طب سنتی گفت: از دیدگاه طب سنتی حس سرما در بدن که معمولا در فصل زمستان شدت میابد  بر اساس شناخت علت، درمانی متفاوت در هر انسان دارد.

 شایعترین علت احساس سردی در بدن، سوء مزاج سرد میباشد؛ افرادی که مبتلا به سوء مزاج سرد هستند، میتوانند با استفاده صحیح از تدبیر گرمابخش مشکل خود را برطرف کنند.

وی درباره درمان این عارضه اظهار کرد: برای رفع این مشکل افراد باید لباس‌های گرم بیشتری پوشیده و کمتر درمعرض سرما قرار بگیرند زیرا مقدار زیادی از حرارت بدن از طریق دست‌و پا‌ هدر میرود بنابراین لازم است این افراد بیشتر از جوراب و دستکش و ساق استفاده‌کنند.

متخصص طب سنتی ادامه داد: بهتر است محل خواب این افراد نزدیک رادیاتور یا بخاری باشد و به‌خصوص سرشان در معرض جریان هوای سرد قرار‌ نگیرد. در سفر‌های زمستانی نیز بهتر است وسایل گرمایشی کافی مانند پتو، کیسه آب‌جوش، هیتر برقی و… به همراه داشته باشند.

ضروری است افراد دچار سوء مزاج سرد کم تحرکی را کنار گذاشته و روزانه چند نوبت حتی کوتاه حرکات ورزشی انجام دهند؛ ورزش کردن عاملی بسیار مهم و موثر در گرمابخشی به بدن است و به برطرف شدن سردی بدن کمکی شایان میکند.

این افراد باید تا حد امکان از مصرف سردیها مانند ماست و دوغ و ترشیجات و میوه‌های ترش و خیار و گوجه … و غذا‌های سرد مانند سالاد‌ و الویه  پرهیز کرده و با استفاده از غذا‌های با طبع گرم مانند نخودآب، فسنجان، و مصرف غذا با زیره و دارچین و پیاز پخته شده باشد و سبزیجاتی شامل نعناع، تره، ترخون، مرزه، و ترب به گرم شدن طبع بدن خود کمک کنند، همچنین بهتر است صبحانه شامل ارده و شیره، گردو و عسل  باشد و کمتر از پنیر استفاده شود.

افراد سرد مزاج، می‌توانند متناسب با فصلی که در آن هستند طی روز از میوه‌های گرم مزاج مانند موز، نارگیل، پسته، انجیر، انگور، خربزه، خرما و سایر میوه‌های شیرین استفاده کنند. علاوه بر این استفاده از دمنوشهای گرم مانند زنجبیل، دارچین، آویشن، زنیان، نعناع، زعفران، بابونه, کاکوتی، مرزنجوش و حتی نبات داغ می‌تواند به رفع سردی مزاج این افراد کمک کند.

همچنین بخوانید:

مگنت تراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

اقدامات موثر برای رفع سردی بدن

یکی از اقدامات موثر برای رفع احساس لرز و سردی در بدن به‌ خصوص در روز‌های سرد زمستان، فرو دادن یک حبه کوچک سیرخام در میان صبحانه است. استفاده از سیر و فرآورده‌های آن مانند سیر داغ یا پودر سیر در غذا در گرم کردن بدن نیز بسیار کمک خواهد میکند.

غیر از سوء مزاج ضعف بدن نیز می‌توانند موجب احساس لرز یا سردی در بدن شود؛ در افرادی که دچار ضعف هستند استفاده افراطی از گرمی‌ها توصیه نمی‌شود و بهتر است این افراد به رفع علت این مشکل بپردازند، استفاده کافی از غذا‌ها و خوراکی‌های مقوی و تقویت بدن بهترین درمان در این افراد است، همچنین در این موارد بایستی فعالیت‌ها و شرایطی که باعث تلف شدن انرژی و توان فرد میشود و بدن را ضعیف میکند شناسایی شده و متوقف شود.

همچنین بخوانید :

چه چیزی باعث سیاه شدن دندان ها می شود؟

علت دیگر احساس سردی در بدن غلیظ بودن خون است که خود یک بیماری به حساب می اید و میتواند سرمنشاء بیماریهای بسیار دیگر مانند چربی خون، تصلب شرائین، چاقی و کبد چرب باشد. گردش خون و توزیع حرارت در بدن افراد دچار غلظت خون معمولا به خوبی صورت نمی‌گیرد و ممکن است این افراد دچار علائمی متناقض مانند گرمی دست‌ها و سردی پا‌ها و یا احساس حرارت و کلافگی از درون و در عین حال سردی دست و پا‌ها باشند. بهترین اقدام در این افراد مراجعه به متخصص طب سنتی است تا با درمان غلظت خون و گرفتن توصیه‌ها و رژیم غذایی مناسب، هم علائم سردی بدن برطرف شود و هم احتمال مبتلا به بیماریهای بسیاری در آینده کاهش یابد.

خرید vpn