خانه » آخرین اخبار » پارلمان عراق عضویت سه نماینده کُرد را تعلیق کرد
اموزش رایگان فارکس

پارلمان عراق عضویت سه نماینده کُرد را تعلیق کرد

پارلمان عراق عضویت سه نماینده کُرد را تعلیق کرد

پارلمان عراق عضویت سه نماینده کُرد را به دلیل اخلال در نظم جلسات پارلمان و عدم رعایت رفتار پارلمانی به مدت ۱۵ روز تعلیق کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری  فورویکی ، پارلمان عراق عضویت شماری از نمایندگان کُرد خود را به دلیل تخلفات آیین‌نامه‌ای تعلیق کرد.

ریاست پارلمان عراق امروز (چهارشنبه) با انتشار سندی در این ارتباط، عضویت سه تن از نمایندگان کُرد به نام‌های «مسعود حیدر رستم»، «سیروان عبدالله اسماعیل» و «شاخون عبدالله احمد» را به مدت ۱۵ روز از زمان صدور این سند تعلیق کرده است.

در این سند علت تعلیق عضویت این سه نماینده کرد، «اخلال در نظم جلسات پارلمان، نقض گسترده قوانین رفتار پارلمانی و ایجاد اختلال در کارهای پارلمان و اجرای قوانین» عنوان شده است.

پارلمان عراق به ریاست «سلیم الجبوری» اعلام کرده است که این اقدام با هدف حفظ احترام به پارلمان و ریاست آن و سایر اعضای آن اتخاذ شده است.

پارلمان عراق همچنین این سه نماینده کُرد را به کمیته اجرای قوانین رفتار پارلمانی ارجاع داده است.

پس از برگزاری همه‌پرسی غیرقانونی جدایی منطقه کردستان از عراق در سوم مهر منجر به بروز اختلافات بین بغداد و اربیل شد.

دولت فدرال عراق برای لغو این همه‌پرسی که مخالف قانون اساسی این کشور بود، تمامی فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی منطقه کردستان عراق را بست و از همه کشورها خواست تا اطلاع ثانوی پروازهای خود به این منطقه را به حالت تعویق درآوردند.

دولت فدرال عراق به نخست وزیری «حیدر العبادی» همچنین برای تأمین امنیت استان کرکوک دست به عملیاتی زد و این استان نفت خیز را از سیطره پیشمرگه‌ که از سال ۲۰۰۳ اقدام به اشغال این استان کرده بودند، آزاد کرد.

نمایندگان کرد پارلمان عراق در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷ در اعتراض به مصوبه پارلمان عراق در مخالفت با همه پرسی و برکناری «نجم الدین کریم»، استاندار کرکوک که با برگزاری همه پرسی در کرکوک موافقت کرده بود، جلسات پارلمان را ترک کرده و به شمال عراق بازگشتند.

بعد از گذشت یک ماه، نمایندگان احزاب سیاسی کردستان عراق به جز حزب دموکراتیک کردستان (به رهبری مسعود بارزانی)  ۹ آبان ماه به تحریم خود علیه پارلمان عراق پایان دادند و شرکت در جلسات پارلمان را از سر گرفتند.

 

خرید vpn