دوران یائسگی چه مشکلاتی دارد و راه های پیشگیری چیست

دوران یائسگی چه مشکلاتی دارد و راه های پیشگیری چیست

راه های درمان مشکلات دوران یائسگی ، راه حل جلوگیری از خشکی واژن در یائسگی

در این مقاله به دوران یائسگی چه مشکلاتی دارد و راه های پیشگیری چیست میپردازیم با فورویکی همراه باشید

نوسانات هورمونی میانسالی هیچ سرگرم کننده نیست. متاسفانه، معمولا راه حل یکسانی برای همه افراد وجود ندارد. درمان‌ها و یافته‌هایی که برای شما موثر است ممکن است به آزمون و خطا نیاز داشته باشد. شدت علائم دوران یائسگی نیز در هر فردی متغیر است. تقریبا ۲۵ درصد از زنان نشانه‌های قابل توجه و مهمی ندارند. نیمی از افراد برخی درجات سختی را تجربه خواهند کرد. این گونه سختی‌ها را می‌توان با تغییرات ساده در سبک زندگی درمان کرد. بقیه افراد ممکن است نیازمند درمان‌های دراویی شدید همچون مکمل‌های هورمونی یا داروهای ضد افسردگی باشند. بر اساس نشانه‌هایی که دارید می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید.

همچنین بخوانید : پنج علامت این‌که اختلال هورمونی دارید

گرگرفتگی:

این موارد را امتحان کنید: سعی کنید از پارچه‌هایی استفاده کنید که به طور طبیعی می‌توانند شما را خنک‌تر نگه دارند. لباس‌هایی که از پنبه تشکیل شده‌اند می‌تواند برای این امر مناسب باشد.همیشه به یاد داشته باشید که غذاهای تند و ادویه‌دار می‌تواند گرگرفتگی را تحریک کند. قبل از اینکه بخواهید از غذاهای تند مکزیکی استفاده کنید، نتیجه و عواقب آن را بسنجید. مطالعات انجام شده در مارس سال ۲۰۱۱ نشان داده است که طب سوزنی می‌تواند گرگرفتگی را تا حد زیادی تسکین دهد. همچنین این مطالعه نشان می‌داد که انجام یوگا، ورزش و استفاده از امگا ۳ می‌تواند مفید باشد.

اگر موارد ذکر شده مفید نبود می‌توانید این موارد را امتحان کنید: اگر علائم گرگرفتگی شما دائمی و شدید بود، با یک پزشک متخصص مشورت کنید. تنها درمان‌های تایید شده برای گرگرفتگی، درمان‌های هورمونی است. تحقیقات انجام شده بر روی زنان زیر ۶۰ سال نشان می‌دهد که استفاده ار درمان‌های هورمونی خطر جدی برای افراد در پی نخواهد داشت.

نوسانات خلقی:

برای درمان این مورد می‌توانید این گزینه‌ها را امتحان کنید: مواد مغذی خوب، خواب کافی و تمرینات ورزشی منظم می‌تواند برای درمان نوسانات خلقی مفید باشد. شما می‌توانید از مکمل‌های گیاهی نیز استفاده کنید. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که داروهای گیاهی در درمان افسردگی و اختلالات خلقی می‌تواند مفید باشد.

اگر موارد ذکر شده مفید نبود این موارد را نیز امتحان کنید: اگر رفتار شما بسیار بد است، سعی کنید از داروهای ضد بارداری با دوز کم استفاده نمایید. اینکار باعث می‌شود خلق و خوی شما بهبود یابد، زیرا سطح استروژن تنظیم می‌شود. سایر مسائل از جمله بیماری زمینه‌ای همچون تیروئید نیز ممکن است بر روی خلق و خوی شما تاثیر بگذارد. به یاد داشته باشید که برخی از شرایط استرس‌زا در میانسالی (والدین پیر، مسائل مالی و زناشویی) می‌تواند منبع مشکلات احساسی شما باشد. پس بهتر است همیشه یائسگی را سرزنش نکنید. ممکن است برای بررسی دلیل ایجاد این مشکلات به کمک یک پزشک نیاز پیدا کنید.

میگرن:

این موارد را امتحان کنید: الکل، پنیرو شکلات، تحریک کننده‌های عمومی سردرد هستند. شما ممکن است نیاز داشته باشید مصرف تمامی این موارد را کنار بگذارید. ورزش نیز می تواند به تسکین سردردهای میگرنی کمک کند. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که افرادی که سه بار در هفته ورزش می‌کنند میگرن‌هایی با شدت کمتر خواهند داشت. همچنین بهتر است از قرار گرفتن در نور شدید، صداهای بلند و بوهای غیر عادی نیز خودداری کنید.

اگر موارد ذکر شده مفید نبود، این گزینه‌ها را امتحان کنید: نمودار شروع دردهای میگرنی را در یک دفتر یادداشت کنید و به یک پزشک نشان دهید. انواع مختلفی از داروهای میگرن همچون تریپتان وجود دارد که می‌تواند درد حاصل از آن را کاهش دهد. برهی از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد تشنج و بتا بلاکرها نیز ممکن است از بروز میگرن جلوگیری کند.باز هم بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

خواب ضعیف:

این موارد را امتحان کنید: بیشتر علائم یائسگی به هم وابسته هستند. شما می‌توانید گرگرفتگی را با موارد ذکر شده در بالا مدیریت کنید و خواب بهترو آرام تری داشته باشید. همچنین سعی کنید قبل از خواب از الکل یا تلفن همراه خود استفاده نکنید. ورزش‌های صبحگاهی نیز به خواب خوب در شب کمک می‌کند.

اگر موارد ذکر شده مفید نبود از این گزینه‌ها استفاده کنید: معمولا خطر قرار گرفتن در آپنه خواب در دوران یائسگی افزایش پیدا می‌کند. بهتر است در این مورد با یک پزشک متخصص صحبت کنید. اگر آپنه خواب زیاد جدی نباشد، مصرف دوز کم داروهای ضدافسردگی یا ضد اضطراب می‌تواند به تنظیم الگوی خواب کمک کند.

خشکی واژن:

این موارد را امتحان کنید: در این دوره از زندگی ، واژن شما ممکن است رطوبت زیادی تولید نکند. معمولا نود درصد از زنان در این سن، خشکی واژن را تجربه می‌کنند. زمانی که صحبت از رابطه جنسی به میان می‌آید، استفاده از چرب کننده‌های مبتنی بر آب می‌تواند مفید باشد. مرطوب کننده‌های داخلی واژن را نیز می‌توان هر دو هفته یکبار مورد استفاده قرار داد.اینگونه مواد تغییرات PH مرتبط با عفونت‌های باکتریایی را کاهش می‌دهند.

اگر موارد ذکر شده مفید نبود می‌توانید این گزینه‌ها را امتحان کنید: اگر محصولاتی که در بالا اشاره کردیم مفید و موثر نبود یا اینکه ناحیه واژن خونریزی شدیدی داشت، بهتر است با یک پزشک متخصص در این مورد صحبت کنید. استفاده از درمان‌های موضعی می‌تواند به ترمیم بافت واژن و بازگرداندن قابلیت ارتجاعی و رطوبت به آن کمک کند.

باز نشر از dr-hamidi.comدیدگاه خود را بگذارید